Foto: Capital Pictures/Scanpix/LETA

Lielbritānijā martā notikušajā operācijā, kuras gaitā ar nervus paralizējošo vielu "Novičok" tika saindēts bijušais Krievijas dubultaģents Sergejs Skripaļs un viņa meita Jūlija, bez britu varasiestāžu jau apsūdzētajiem diviem Krievijas izlūkdienesta aģentiem piedalījušies vēl četri Krievijas pilsoņi, atsaucoties uz avotiem izlūkdienestā, vēsta britu laikraksts "Daily Mirror".

Britu varasiestādes pagājušajā nedēļā paziņoja, ka uzbrukumu Skripaļiem īstenojuši Krievijas militārā izlūkdienesta GRU aģenti Aleksandrs Petrovs un Ruslans Boširovs. Tomēr avoti drošības struktūrās tagad skaidro, ka slepkavības komandā, kas Krievijas izlūku žargonā pazīstama kā "tīrītāji", bijuši seši cilvēki.

Petrovs un Boširovs ieradušies Gatvikas lidostā 2. martā un divas dienas vēlāk Solsberi Skripļa mājas durvju rokturi apsmidzinājuši ar "Novičok". Operācijas atbalsta komanda aptuveni šajā pat laikā ieradusies citās lidostās.

Kā norādīja avots izlūkdienestā, viņi izmantojuši reālas Eiropas Savienības cietumos ieslodzīto identitātes un tāpēc vīzas viņiem nav bijušas vajadzīgas.

"Atbalsts ir nepieciešams, lai novērotu Skripaļus. Petrovam un Boširovam bija jāzina, ka viņi pēkšņi neuzradīsies brīdī, kad viņi izsmidzināja "Novičok"," skaidroja avots.

Atbalsta komandas aģentiem operācijas rajonā bija jāuzturas, lai iesaistītos arī tad, ja notiek kaut kas neplānots, piemēram, ceļu satiksmes negadījums.

Tādā gadījumā viņiem būtu jātēlo norūpējušies līdzpilsoņi un jāsavāc nervus paralizējošā viela.

Gada laikā pirms uzbrukuma Petrovs un Boširovs Lielbritāniju apmeklējuši vairākkārt, lai viņu pases būtu reģistrētas jau iepriekš, bet brauciens uzbrukuma īstenošanai neizraisītu aizdomas.

Kā ziņots, Skripaļs un viņa meita Jūlija 4. martā Anglijas pilsētā Solsberi tika atrasti bez samaņas uz soliņa parkā. Lielbritānijas varasiestādes uzskata, ka Skripaļiem uzbrukts ar Krievijā izstrādāto nervus paralizējošo vielu "Novičok", kas ievesta Lielbritānijā viltotā "Nina Ricci" smaržu pudelītē.

Pēc trim mēnešiem pudelīti netālajā Eimsberi atrada vietējais iedzīvotājs Čārlijs Roulijs. Viņš tika hospitalizēts, bet viņa partnere Dona Stērdžesa pēc saskarsmes ar indi nomira.

Londona un tās sabiedrotie Skripaļu saindēšanā vaino Krieviju, kas to kategoriski noliegusi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!