"Oktobrim ir raksturīgs cenu kāpums, kas galvenokārt ir saistīts ar sezonāliem faktoriem. Pēdējos trīs gados oktobrī patēriņa cenu līmenis palielinās straujāk, arī iepriekšējos gados bija vērojams kāpums – par 0,7-0,8 procentiem," skaidro Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta analītiķe Ieva Šnīdere.

"Straujāks patēriņu cenu pieaugums Latvijā salīdzinājumā ar eirozonu lielā mērā ir saistīts ar darba algu kāpumu Latvijā, kas šogad pārsniedz 8% un vistiešāk atspoguļojas pakalpojumu cenās, kuras oktobrī ir augušas par 3,0%,"norāda bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš, piebilstot, ka vienlaikus joprojām ļoti liela nozīme patēriņu cenu pieaugumā Latvijā ir ārējiem faktoriem, un šobrīd visbūtiskākais faktors patēriņu cenu pieaugumā Latvijā ir naftas cenu kāpums pasaulē. Kopš pērnā gada vidus naftas cenas pasaulē ir augušas par gandrīz 50%, un to redzam arī Latvijas benzīntankos.

Ceturtais ceturksnis ir iesācies ar inflāciju virs 3% atzīmes. Arī atlikušajos gada mēnešos sagaidot līdzīgu gada inflācijas līmeni, "Swedbank" prognoze šī gada vidējai gada inflācijai ir 2,6%.

Avots: DELFI Bizness