Foto: Publicitātes attēli

Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta (KPFI) energoefektivitātes projekta ietvaros ar Centrālās finanšu un līgumu aģentūras (CFLA) atbalstu un "Citadele" banka līdzfinansējumu, kokskaidu palešu bloku ražotājs "Baltic Block" ir iegādājies un palaidis darbībā trīs modernas šķeldas un skaidu apstrādes iekārtas. Kopējās projekta investīcijas sasniedz 1,897 miljonus eiro.

"Baltic Block" paredz, ka investīcijas cels ne tikai biznesa efektivitāti, bet arī konkurētspēju eksporta tirgos. Siltumenerģijas patēriņa samazināšanas nolūkos uzņēmums ir iegādājies esošās lentveida skaidu kaltes "Stela" pagarinājumu ar rekuperatoru, kā arī divas ūdens atspiešanas preses jeb šķeldas mitruma mehāniskos nospiedējus.

"Šī projekta galvenais mērķis bija samazināt siltumenerģijas patēriņu presēto palešu bloku ražošanā. Uzstādot kaltes pagarinājumu, esam palielinājuši lietderības koeficientu par aptuveni 30%, kas rezultējas taupīgākā energoresursu izmantošanā un energoizmaksu samazinājumā," par jaunajām apstrādes iekārtām stāsta "Baltic Block" direktors Andis Šķēle.

Lai saražotu izturīgus kokskaidu palešu blokus, ir nepieciešamas skaidas ar materiāla mitrumu, kas nepārsniedz 2%. Ja līdz šim mitruma apstrāde tika veikta vienīgi kaltēšanas procesā, tad šobrīd apstrādē ir integrēti arī divi šķeldas nospiešanas ruļļi, starp kuriem tiek padots izejmateriāls un, tam virzoties cauri, tiek izspiests ūdens. Ar šā brīža tehnoloģisko nodrošinājumu no tikko saņemta izejmateriāla, kura mitrums parasti sasniedz 50% līmeni, "Baltic Block" nepieciešamo 2% līmeni iegūst 20 minūšu laikā.

"Vienlaikus jaunā rekuperācijas sistēma nodrošina otrreizēju energoresursu izmantošanu. Tā ļauj atkārtoti izmantot kaltēšanas procesā jau radīto un izplūdošo silto gaisu, tādējādi, saglabājot šā brīža ražošanas jaudas, uzņēmums var izkaltēt ievērojami lielāku skaidu apjomu vai arī patērēt mazāk siltuma, samazinot ietekmi uz apkārtējo vidi," pauž Šķēle.

Kā liecina uzņēmuma veiktā energoefektivitātes prognoze gada griezumā, siltumenerģijas ietaupījums tiek paredzēts 14 000 MWH (megavatstundu) apmērā jeb aptuveni 300 000 eiro vērtībā.

"Baltic Block" 95% no savas produkcijas eksportē uz 20 pasaules valstīm. Izmantojot inovatīvu karstās ekstrūzijas metodi, "Baltic Block" mazvērtīgu koksni pārvērš kvalitatīvā galaproduktā, kas nodrošina palešu ilglietojamību un izturību.

Jua pērn ziņots, ka "Baltic Block", izmantojot AS "Attīstības finanšu institūcija Altum" kredīta garantiju 2,3 miljonu eiro apmērā, uzņēmuma tālākai izaugsmei piesaistījis bankas "Citadele" finansējumu 3,2 miljonu eiro apjomā. Investīcijas ļaus paplašināt uzņēmuma ražošanas kapacitāti ar vēl divām ražošanas līnijām, kā arī palīdzēs palielināt eksportētās produkcijas apjomu, liecina aģentūras LETA arhīvs.

"Baltic Block" projekts tika sākts 2010. gadā Madonas novada Sauleskalnā, kopumā ieguldot 20 miljonus eiro, no kuriem līdzfinansējumu nodrošināja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras administrētie Eiropas Savienības fondi, kā arī "Nordea" banka.

Kā liecina "Firmas.lv" dati, "Baltic Block" apgrozījums 2017. gadā bija 12,696 miljoni eiro, bet kompānijas zaudējumi bija 291 924 eiro.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka "Baltic Block" pamatkapitāls ir 4,6 miljoni eiro un visas daļas pieder AS "Būvniecības un attīstības projekti", kurā līdzīpašnieks ir ekspremjera Andra Šķēles brālis Edgars Šķēle.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!