Foto: AFP/Scanpix/LETA

Vācijā svētdien notiek izšķirošās sarunas par valdošās koalīcijas izveidošanu pēc septembrī notikušajām parlamenta vēlēšanām, un šo sarunu iznākums var noteikt, vai valstī būs jārīko ārkārtas vēlēšanas un vai Angela Merkele spēs saglabāt kancleres amatu.

Sarunās piedalās Merkeles vadītie kristīgie demokrāti (CDU/CSU), liberālā Brīvo demokrātu partija (FDP) un "zaļie". Šo politisko spēku trijotne, kas partiju simbolizējošo krāsu kombinācijas dēļ iesaukta par "Jamaikas koalīciju", valdības koalīciju agrāk nekad nav veidojusi, lai gan brīvie demokrāti agrāk bija tradicionālie kristīgo demokrātu partneri valdošajā koalīcijā.

Svētdien partijas vēlas vienoties par koalīcijas pamatprincipiem, lai pēc tam sāktu koalīcijas veidošanas sarunu oficiālo posmu.

Lielākās domstarpības partiju vidū ir par imigrāciju un klimata pārmaiņu ierobežošanu.

Partijas bija vienojušās sākotnējās sarunas pabeigt līdz ceturtdienai, bet tagad noteikts termiņš vienošanos panākt līdz svētdienas vakaram.

Septembrī notikušajās vēlēšanās CDU/CSU ieguva 246 no 709 vietām Bundestāgā. Tā kā kristīgo demokrātu līdzšinējie partneri valdošajā koalīcijā sociāldemokrāti, kas ar 153 deputātiem ir otrā lielākā partija Bundestāgā, ir atteikušies veidot jaunu koalīciju ar kristīgajiem demokrātiem, tie par potenciālajiem koalīcijas partneriem izvēlējās FDP, kam ir 80 deputāti, un "zaļos", kam ir 67 deputāti.

Laikrakstā "Die Welt" publicēti sabiedriskās domas aptaujas rezultāti liecina, ka 61,4% respondentu uzskata, ka gadījumā, ja sarunas beigsies bez vienošanās, Merkele zaudēs kancleres amatu, bet 31,5% respondentu ir pretējās domās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!