"Es uzskatu, ka Ukrainai būs kaut kāda kompensācija - vai nu finanšu formā, vai arī ar naftu un gāzi," sacīja prezidents. "Krima - tā, bez šaubām, ir aneksija. Tas ir noticis fakts (fait accompli)."

Ja Ukrainai kompensācijai nepiekritīs, sāksies "Eiropas karš", brīdināja Zemans. Viņš citēja bijušo Vācijas prezidentu Joahimu Gauku: "Ja mēs gribam atņemt Krimu un atdot to Ukrainai, tas nozīmes Eiropas karu." Karš ir neizbēgams, ja saglabāsies Ukrainas centieni atgūt Krimu, skaidroja Zemans. "Mums ir jāizvairās no Eiropas kara, un mums tas ir jāsaprot," norādīja Čehijas prezidents.

Zemana paziņojums EPPA sesijā bija iepriekš paredzams, tāpēc būtu jācīnās ar tiem, kas uzaicināja viņu uzstāties, norādīja Ukrainas ārlietu ministrs Pavlo Kļimkins. "Lieciet Zemanu mierā. Teātrī ir režisori un aktieri. Tie, kas uzaicināja viņu uzstāties, zināja, ko viņš teiks. Ar viņiem ir jācīnās," tviterī uzsvēra ministrs.

Zemans jau iepriekš bija izteicis prognozi, ka Ukrainai neizdosies atgūt Krimu, neraugoties uz to, ka Krievija to anektējusi nelikumīgi.

Krievija 2014. gada februārī okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Kopš 2014. gada aprīļa Krievijas regulāro vienību karavīri, Maskavas atbalstītie un apbruņotie kaujinieki un diversanti ieņēmuši plašus apvidus Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Ukrainas austrumos.

Sodot Krieviju par Krimas aneksiju un Austrumukrainas destabilizāciju, Eiropas Savienība, ASV un citas rietumvalstis noteikušas sankcijas daudzām Krievijas augstākajām amatpersonām, Kremļa tuvākā loka cilvēkiem, kā arī Krievijas ekonomikas finanšu, aizsardzības un enerģētikas nozarēm.