Foto: AP/Scanpix

Ri Čenčols, kurš tika aizturēts aizdomās par saistību Ziemeļkorejas diktatora Kima Čenuna pusbrāļa Kima Čennama slepkavību, paziņojis, ka viņš ir Malaizijas varas iestāžu sazvērestības upuris, vēsta ziņu aģentūra "Reuters".

Saskaņā ar viņa pausto, Malaizijas varas iestāde mēģina graut Ziemeļkorejas godu. Aizdomās turētais arī apgalvojis, ka Malaizija mēģinājusi piespiest viņu atzīties. Tāpat viņš apgalvojis, ka slepkavības dienā nav bijis lidostā: "Es nebraucu turp (uz lidostu) un man nebija iemesla braukt. Es vienkārši strādāju." Čenčols likumsargiem apstiprinājis, ka ir ķīmiķis, taču uzsvēris, ka Malaizijā pārdevis ziepju ražošanai nepieciešamās izejvielas.

"Ja es visu apstiprinātu, viņi man Malaizijā iekārtotu labu dzīvi," ziemeļkorejieša pausto citē raidsabiedrība BBC, "tad es sapratu, ka tās ir lamatas. Tās bija lamatas manas valsts reputācijas graušanai."

Čenčols sestdien medijus uzrunājis ārpus Ziemeļkorejas vēstniecības Pekinā. Malaizijas policija viņu atbrīvoja pierādījuma trūkuma dēļ un piektdien viņš tika izraidīts no valsts.

Malaizijas likumsargi vēlas nopratināt vēl vairākus ziemeļkorejiešus, tostarp kādu vēstniecības amatpersonu.

Jau ziņots, ka 13. februārī Kualalumpuras starptautiskajā lidostā apmēram stundu pirms tam, kad 45 gadus vecajam diktatora pusbrālim bija paredzēts iekāpt reisā uz Makao, izlidošanas zālē viņam uz sejas tika uzliets kāds šķidrums. Viņš, sāpēs mokoties, tika nogādāts lidostas klīnikā, bet pa ceļam uz vietējo slimnīcu nomira.

Uzbrukumu veikušas divas sievietes.

Izmeklētāji koncentrējušies uzskata, ka Kimam uz sejas uzlieta ķimikālija VX, ko ANO pieskaita pie masu iznīcināšanas ieročiem. Dienvidkorejas un ASV amatpersonas uzskata, ka Kimu Čennamu nogalinājuši Ziemeļkorejas atsūtīti aģenti.

Malaizijā policijas apcietinājumā atrodas divas sievietes – vjetnamiete un indonēziete –, kas, kā uzskata izmeklētāji, pastrādājušas slepkavību, kā arī viens ziemeļkorejietis, kurš var būt iedevis šīm sievietēm indi slepkavībai.

Kims Čennams kādu laiku tika uzskatīts par tēva Kima Čenira potenciālo amata mantinieku, tomēr pēc skandāla, kas izraisījās, Kimam Čennamam 2001. gadā mēģinot ar viltotiem dokumentiem ieceļot Japānā, lai tur apmeklētu Disnejlendu, viņš tēva labvēlību zaudēja. Kopš tā laika viņš dzīvojis ārpus valsts, galvenokārt Ķīnai piederošajā Makao.

Pēc Kima Čenira nāves 2011. gada decembrī par Ziemeļkorejas diktatoru kļuva Kims Čenuns.

Kims Čennams bija pazīstams kā reformu aizstāvis. Reiz kādam Japānas laikrakstam viņš sacīja, ka neatbalsta varas mantošanu pa dinastijas līniju. Kima lieta ir pirmais tik prominenta ziemeļkorejieša nāves gadījums kopš 2013. gada decembra, kad Ziemeļkorejā ar nāvi tika sodīts diktatora tēvocis Čans Sonthēks.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!