Foto: Reuters/Scanpix
ASV Kongress trešdien atcēla prezidenta Baraka Obamas veto, ko viņš bija uzlicis likumprojektam, kas ļautu 2001.gada 11.septembra teroraktu upuru ģimenēm sūdzēt tiesā Saūda Arābiju.

Tas ir pirmais gadījums Obamas gandrīz astoņus gadus ilgās prezidentūras laikā, kad tiek atcelts viņa veto. Kopā Obama uzlicis veto 12 likumprojektiem.

Kongresa augšpalāta Senāts atcēla likumprojektu ar 97 balsīm "par" un vienu balsi "pret", bet pēc tam apakšpalāta Pārstāvju palāta atbalstīja veto atcelšanu ar 348 balsīm "par" un 77 "pret".

Lai apietu prezidenta veto, likumprojektam bija jāgūst divu trešdaļu likumdevēju atbalsts abās Kongresa palātās.

Pēc Senāta balsojuma Baltā nama preses sekretārs Džošs Ērnests to nosauca par "visapkaunojošāko lietu", ko likumdevēji ir izdarījuši pēdējo desmitgažu laikā.

Obama iepriekš ir uzsvēris, ka šāda likuma pieņemšana būtu "kaitīga ASV nacionālajām interesēm" un grautu suverēnās imunitātes principu.

Baltais nams bija neveiksmīgi mēģinājis panākt, lai šis likums, kuru vienbalsīgi pieņēmušas abas Kongresa palātas, tiktu būtiski pārskatīts.

2001.gada 11.septembra teroraktu upuru ģimenes ir pārliecinātas, ka Saūda Arābija ir iesaistīta šajos teroraktos, kuros nogalināti gandrīz 3000 cilvēku.

15 no 19 teroristiem, kas ar nolaupītām lidmašīnām īstenoja šos teroraktus, bija Saūda Arābijas pilsoņi. Viņu saistība ar Saūda Arābijas valdību tomēr nav pierādīta, un Saūda Arābija jebkādu saistību noliedz.

Jūlijā atslepenoti dokumenti liecina, ka ASV izlūkdienestiem ir bijušas aizdomas par saistību starp Saūda Arābijas valdību un šiem teroristiem.

Saūda Arābija ar aktīvu lobēšanu ir centusies panākt, lai šis likums nestātos spēkā.

Kāds Saūda Arābijas princis esot draudējis samazināt savus aktīvus ASV par miljardiem dolāru, ja šis likums stātos spēkā, tomēr Saūda Arābijas amatpersonas tagad distancējas no šiem draudiem.

ASV un Saūda Arābijas attiecības ir pasliktinājusi arī Obamas laikā notikusī ASV attiecību normalizēšana ar Irānu, kas ir Saūda Arābijas ienaidnieks.

Baltais nams uzstāj, ka Obama uzlicis veto nevis Saūda Arābijas dēļ, bet bažījoties par to, ka likums radītu bīstamu juridisku precedentu, graujot suverēnās imunitātes principu. Līdzīgas bažas paudusi arī Eiropas Savienība un citas valstis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!