Bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers ekspolitiķa Aināra Šlesera sacīto "oligarhu lietas" parlamentārās izmeklēšanas komisijā gatavs komentēt komisijas sēdē, portālam "Delfi" uzsvēra eksprezidents.

Vēstīts, ka pirmdien "oligarhu lietas" parlamentārās izmeklēšanas komisijā ekspolitiķis Šlesers klāstīja, ka Zatlers īsi pirms pirmā termiņa amatā beigām esot zvanījis toreizējam Saeimas deputātam Šleseram, lūdzot viņa atbalstu Zatlera pārvēlēšanai augstajā amatā.

"Viņš [Zatlers] man ir zvanījis. Un lūdzās, lai es viņu atbalstu. Es viņam izvirzīju vienu konkrētu politisko noteikumu, kas jāizpilda, lai es viņu atbalstītu. Zatlers saprata, ka netiks pārvēlēts, notika politisks process, kurš rezultējās parlamenta atlaišanā. Tas bija apgalvojuma formā – notikusi valsts nozagšana, bet nekas no tā nav apstiprinājies," izmeklēšanas komisijā pauda Šlesers.

Zatlers sarunā ar portālu "Delfi" skaidroja, ka šobrīd pastarpināti caur medijiem nebūtu korekti komentēt Šlesera izteikumus. Taču, ja komisija aicinās, eksprezidents labprāt savu versiju sniegs parlamentāriešiem. "Es izstāstītu, mani iztaujātu, tas būtu pilnīgi normāls priekšstats," uzsvēra Zatlers.

Vienlaikus viņš vērsa uzmanību, ka uz parlamentārās izmeklēšanas komisiju neiet ar advokātiem, jo tā nav tiesībsargājoša iestāde. Komisijā katrs atbild pats par sevi, norādīja Zatlers, atsaucoties uz Šlesera ierašanos komisijā ar savu advokātu Viktoru Tihonovu.

Tāpat viņš atgādināja, ka komisijas darbs tomēr ir iztaujāt, nevis uzklausīt, ko stāsta personas.

"Mēs esam iesācēji šajās komisijās, tāpēc ne tik labi veicas, un partijas nepadomāja, kādi cilvēki tiek virzīti šai komisijai, kas spētu vadīt šo komisijas sēžu dienas kārtību, nevis vienkārši uzaicinātie," norādīja eksprezidents.

"Arī ekspertiem būtu jābūt kā uzaicinātajiem, kurus iztaujā, nevis pieaicinātiem, lai viņi palīdzētu komisijai sniegt spriedumu," savu viedokli neslēpa eksprezidents.

Runājot par savas prezidentūras praksi, Zatlers skaidroja, ka visas sarunas ar politiķiem vai politisko partiju pārstāvjiem notika prezidenta pilī vai Jūrmalas rezidencē, neviena saruna nav notikusi ārpus prezidenta telpām.

"Tā ir tā atšķirības starp "Zatlera sarunām" un "Rīdzenes sarunām"," klāstīja eksprezidents.

Jau vēstīts, ka Saeima 21.jūlijā izveidoja parlamentārās izmeklēšanas komisiju par valsts nozagšanas pazīmēm un pirmstiesas izmeklēšanas kvalitāti tā dēvētajā oligarhu lietā. Izmeklēšanas komisija izveidota, lai izvērtētu krimināllietā esošo informāciju par iespējamu valsts nozagšanu un faktorus, kas noveduši pie šīs krimināllietas izbeigšanas pirmstiesas izmeklēšanas stadijā.

Viesnīcā "Rīdzene" noklausītās politiķu un uzņēmēju sarunas kalpoja kā viens no galvenajiem pierādījumiem tā dēvētajā oligarhu lietā, kas tika ierosināta 2011.gadā pēc Krimināllikuma pantiem par kukuļņemšanu, kukuļdošanu, noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un valsts amatpersonām likumā noteikto ierobežojumu pārkāpšanu.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) šo lietu izmeklēja vairākus gadus, tomēr izrādījās, ka noklausītās sarunas nav pietiekams pierādījums apsūdzību celšanai, tāpēc kriminālprocess tika izbeigts.

Žurnāls "Ir" vairākās publikācijās atspoguļoja viesnīcā "Rīdzene" noklausītās sarunas, kurās tā dēvētie Latvijas oligarhi sprieda par dažādiem jautājumiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!