Foto: LETA

Vakar Kurzemē trīs pieauguši cilvēki saindējas ar tvana gāzi, tostarp viens tika nogādāts slimnīcā, bet diviem palīdzība tika sniegta uz vietas, informēja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Inga Vītola.

Slimnīcā tika nogādāts 63 gadus vecs vīrietis, kurš sūdzējās par sliktu dūšu un apjukumu.

Kā liecina mediķiem pieejamā informācija, tvana gāze ieplūda cilvēku dzīvesvietā, jo bija aizmirsts atvērt krāsns aizbīdņus.

NMPD informē, ka, iestājoties aukstākam laikam, cilvēki sāk izmantot autonomās apsildīšanas ierīces un kurināt krāsnis - arvien aktuālāka problēma kļūst saindēšanās ar tvana gāzi. Šī iemesla dēļ mediķi atgādina, ka kurinot krāsnis, iedzīvotājiem jābūt ļoti piesardzīgiem.

Pēc mediķu paustā, tvana gāze jeb oglekļa monoksīds rodas, nepilnīgi sadegot malkai jeb citam kurināmajam, gadījumā, ja tam nav pietiekamas skābekļa piekļuves. Tvana gāze ir bez krāsas un smaržas, tāpēc to praktiski nav iespējams sajust, ja vien telpa nav aprīkota ar speciālu tvana gāzes detektoru.

Mediķi norāda, ka iekļūstot asinīs tvana gāze veido savienojumu, kurš neļauj transportēt skābekli, tādēļ audos rodas skābekļa deficīts. Tvana gāzes ieelpošanas gadījumā var rasties ne tikai saindēšanās, bet arī sirds ritma traucējumi, miokarda infarkts, insults. Bīstami, ja saindēšanās notiek naktī, jo cilvēks var aiziet bojā miegā.

Par saindēšanos ar tvana gāzi liecina galvas reiboņi, galvassāpes, redzes traucējumi, elpošanas traucējumi, vemšana un

bezsamaņa. Ja tiek novēroti šie veselības traucējumi, jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot 113.

Ja telpā izplūdusi tvana gāze, mediķi iesaka nekavējoties atvērt logus un durvis, lai strauji samazinātu tvana gāzes koncentrāciju telpā, bet vislabāk - iziet ārā no telpām svaigā gaisā.

Jau ziņots, ka kopumā aizvadītajā diennaktī NMPD mediķi devušies uz 992 izsaukumiem, no tiem 156 bija saistīts ar dažādām traumām un negadījumiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!