Foto: LETA

Ja iecere par parlamentārās izmeklēšanas komisijas par viesnīcā "Rīdzene" notikušajām sarunām izveidi gūs Saeimas deputātu atbalstu, to varētu vadīt parlamentārietis Andrejs Judins (V), tviterī informē partijas valdes priekšsēdētājs Andris Piebalgs.

Kā liecina "Vienotības" valdes priekšsēdētāja ieraksts, partija plāno uzrunāt valdošās koalīcijas partnerus, lai rastu atbalstu iecerei par parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidošanu.

Plānots, ka parlamentārās izmeklēšanas komisiju varētu vadīt parlamentārietis Judins.

Satversme noteic, ka Saeimai jāieceļ noteiktiem gadījumiem parlamentāriskas izmeklēšanas komisijas, ja to pieprasa ne mazāk kā viena trešā daļa Saeimas locekļu.

Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli parlamentārās izmeklēšanas komisijai ir tiesības atbilstoši tai noteiktajam uzdevumam uzaicināt un uzklausīt jebkuru personu, tajā skaitā arī privātpersonu, un, ja nepieciešams, pieaicinot lietpratējus, izdarīt revīzijas valdības, pašvaldību un privātajās iestādēs un uzņēmumos, ja privātās iestādes un uzņēmumi tieši vai netieši saņem valsts pabalstus, kredītus vai pasūtījumus vai piedalās valsts vai pašvaldību īpašuma privatizācijā.

Jau vēstīts, ka Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) kritiski vērtējis iespēju izveidot parlamentārās izmeklēšanas komisiju tā dēvēto "Rīdzenes sarunu" izvērtēšanai.

Lietderīgāk šo jautājumu būtu izskatīt Nacionālās drošības komisijā, kur ir katras frakcijas pārstāvji, viņš trešdien norādīja LNT raidījumā "900 sekundes".

Kučinskis arī atzina, ka parlamentārās izmeklēšanas komisijā ir lielāks risks "taisīt šovu, kuru atkal kāds varbūt filmēs". Arī Saeimas iepriekšējā pieredze ar parlamentārās izmeklēšanas komisijām nav bijusi laba, minēja premjers.

Tāpat ziņots, ka viesnīcā "Rīdzene" noklausītās politiķu un uzņēmēju sarunas kalpoja kā viens no galvenajiem pierādījumiem tā dēvētajā oligarhu lietā, kas tika ierosināta 2011. gadā pēc Krimināllikuma pantiem par kukuļņemšanu, kukuļdošanu, noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un valsts amatpersonām likumā noteikto ierobežojumu pārkāpšanu.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) šo lietu izmeklēja vairākus gadus, tomēr izrādījās, ka noklausītās sarunas nav pietiekams pierādījums apsūdzību celšanai, tāpēc kriminālprocess tika izbeigts.

Žurnāls "Ir" vairākās publikācijās atspoguļoja viesnīcā "Rīdzene" noklausītās sarunas, kurās tā dēvētie Latvijas oligarhi sprieda par dažādiem jautājumiem. Tā pirms nedēļas publicētajā rakstā lasāms, kā vietējie biznesmeņi – politiķi jau 2009. gadā kontrolēja laikrakstu "Diena" un izmisīgi domāja, kā turpmāk segt tēriņus un mainīt sev nevēlamos žurnālistus pret uzticamiem kadriem. Vienlaikus tiek pieprasīta arī nauda no valsts uzņēmumiem laikraksta "Neatkarīgā" finansēšanai.

Vienā no likumsargu ierakstītajām sarunām parādoties arī šā brīža zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS), kuram ar kompanjoniem piederot zemesgabals Rīgas ostā, kurš juridiski paslēpts "zem svešām famīlijām".

Tāpat, kā liecina "Ir" publikācijas, noklausītās sarunas viesnīcā "Rīdzene" atklāj tā saukto oligarhu ietekmi "Rīgas Tirdzniecības ostā", "airBaltic" un citos uzņēmumos, kā arī iespējamu politiskās ietekmes izmantošanu personīgo biznesa interešu īstenošanā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!