Foto: Publicitātes foto
20. maija vakarā, 68 gadu vecumā mūžībā devies pazīstamais fotogrāfs Imants Prēdelis, portālam "Delfi" pavēstīja Prēdeļa ģimene. Publicējam fotogrāfa ģimenes atvadu vārdus, Imantam Prēdelim aizejot.

Imants Prēdelis dzimis 1950. gada 1. janvārī Jaunpiebalgā. Jau no bērnības bija pārliecināts, ka kino vai fotogrāfija būs tā joma, ar kuru saistīsies profesijas izvēle. Desmit gadu vecumā Jēkabpils Pionieru namā pie skolotāja Valda Sakara tika apgūtas un attīstītas pirmās fotografēšanas un kino uzņemšanas prasmes. Vislielāko prieku Imantam ir sagādājušas pirmās publikācijas 1963. gadā žurnālā "Bērnība" un 1965. gadā žurnālā "Draugs". Profesionālajai izaugsmei nozīmīgs bija darbs Rīgas kinostudijā par kinooperatora asistentu pie dokumentālo filmu režisora – operatora Ivara Selecka. Fotogrāfija kļuva par dzīves kaislību visa mūža garumā.

Septiņdesmito gadu preses pazinēji Imanta Prēdeļa vārdu, jau kā nopietnu fotogrāfu, noteikti atceras pēc publikācijām laikrakstos, žurnālos, kā arī vēlāk grāmatās, kalendāros, atklātnēs. Imanta foto arhīvs glabā daudzus unikālus foto, piemēram, pirmā kosmonauta Jurija Gagarina pastaiga ar ģimeni pa Sarkano laukumu Maskavā tūlīt pēc lidojuma 1961. gadā. Fotoreportāžas no ASV prezidenta Bila Klintona, pāvesta Jāņa Pāvila II, Mihaila Gorbačova un Borisa Jeļcina vizītēm Latvijā. Imants ir fotografējis Ojāra Vācieša, Anša Epnera, Lilitas Bērziņas, Ēvalda Valtera un daudzu citu Latvijas kultūrai nozīmīgu cilvēku portretus. Strādājot izdevniecībā "Avots", tapuši Latvijas sabiedrībai populārie albumi par Rīgu, Latviju, kur lielai daļai fotogrāfiju autors ir Imants Prēdelis. Un vēl – sākot ar 1973. gadu, fotografējot Dziesmu un deju svētkus, ir uzkrāts milzīgs materiāls, kas izmantots publikācijās vairākās grāmatās un izstādēs.

"Kaut kam tur ir jābūt, tāpēc man tur ir jābūt!" – tā varētu raksturot Imanta iekšējo intuitīvo spēju sajust notiekošā vērtību, kas daudzkārt noteica viņa klātbūtni tik daudzos svarīgos notikumos, kas fiksēti foto kadros. Uzņemtie fotomateriāli atraduši vietu tūkstošiem publikācijās – grāmatās, preses izdevumos, digitālajos medijos. Tajos fiksēti Latvijas vēsturei nozīmīgi brīži – valstiskās neatkarības atgūšana – Baltijas ceļš, Janvāra barikādes, 4. maija norises, valsts politiskie notikumi un kultūras pasākumi.

Portreti, politiskie notikumi, ainavas, ziedi, arhitektūra, foto reportāžas, reklāmas foto, kā arī pēdējos gados P. Stradiņa klīniskās Universitātes slimnīcas ārstu darba ikdienas un atpūtas brīžu iemūžināšana fotogrāfijās kļuva par Imanta Prēdeļa darba lauku.

Imants bija cilvēks ar misijas apziņu – viņu vadīja doma, ka tas, ko viņš dara ir vajadzīgs Latvijas sabiedrībai kā daļai no pasaules. Šī apziņa viņu vadīja arī dzīves izskaņā, līdz pēdējiem spēkiem strādājot pie foto materiāla sagatavošanas Latvijas Mākslas vēstures sējumiem un jaunās Latvijas enciklopēdijas.

Cilvēkam tā ir Dieva dota laime, ka gan darbs, gan vaļasprieks ir darbīgās dzīves piepildījums.

Imants bija mīlošs vīrs, tēvs, draugs un kolēģis Latvijas fotogrāfu saimei.

Reiz kādā intervijā viņš teica: "Gribētu fotografēt tos cilvēkus, kas ieies Latvijas vēsturē. Ir tādi cilvēki, kuri atstāj zīmes." Imants ir cilvēks, kurš ir atstājis zīmes. Apturējis laiku.

Atvadīšanās no Imanta Prēdeļa notiks piektdien, 25. maijā, pulksten 13 Rīgas krematorijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!