"Ģimenes bizness: strāvas pārrāvums" ir somu-ebreju mākslinieces Dafnas Maimonas pirmā personālizstāde Baltijas valstīs. Iedvesmu izstādei un performanču sērijai sniegusi mākslinieces autobiogrāfiskā un mikrovēsturiskā izpēte par viņas ģimenei piederošo uzņēmumu – Somijas pirmo kebabu un falafelu restorānu "Austrumu ekspresis", ko mākslinieces tēvs, pēc tautības ebrejs, atvēra 1985. gadā, un kas bija pirmais Austrumu virtuves restorāns Helsinkos.

Rīgā māksliniece radījusi īpaši "Kim?" pielāgotu performances telpu – restorānu "Austrumu ekspresis", kurā būs klausāmi vietējo performanču mākslinieku izpildīti stāsti un atmiņas par sieviešu lomu ģimenēs un varas dinamiku. Izstādes norises laikā vairāki performances mākslinieki – restorāna darbinieki, pārņems uzņēmējdarbību savās rokās. Māksliniece Dafna Maimona uzsver: "Ar šo dumpiniecisko un rotaļīgo darbību mēs no jauna iztēlojamies un izspēlējam sieviešu pagātni atbrīvojošos veidos, kas liek noprast: drīz vien varas dinamika mainīsies."

Savukārt izstāde "Orient" (Tallinas ielā 6) ir starptautiska grupas izstāde, kuras kurators ir Mihals Novotnijs, kurš vada Laikmetīgās mākslas centru "Futuras" Prāgā. Viņš norāda, ka izstāde ir refleksija par Austrumeiropas identitāti. "Šī neskaidri definētā reģiona vienojošais aspekts ir nespēja atrast savu identitāti," uzsver Novotnijs. Varbūt tieši šis slēptais mazvērtības komplekss ir par iemeslu Austrumeiropā nesen novērotajam nacionālisma vilnim un nedemokrātiskajām tendencēm?

Foto: Avdey Ter-Oganyan, Towards the Object , 1992

Izstāde mudina aizdomāties par to, vai tad, ja Austrumeiropa pieņemtu savu nespēju izveidot un uzturēt reģiona identitāti, šis mīnuss varētu kļūt par plusu. Izstādē piedalās teju 50 starptautiski mākslinieki, kuru vidū ir Pāvels Braila, Atis Jākobsons, Jirži Kovanda, Pjotrs Lakomijs, Davids Maļkovics, Viktors Timofejevs, Pakui Harware un citi. Izstāde tiek organizēta Eiropas projekta "Trauma un atdzimšana" ietvaros, sadarbībā ar mākslas centru "Bozar" Briselē un laikmetīgās mākslas centru "Bunkier Sztuki" Krakovā. Projekts pievēršas Austrumeiropas un Rietumeiropas kultūras saiknēm un piedāvā rosinošu platformu, kas ļauj no jauna aplūkot kopīgo pagātni, mainīt šodienas uztveri un iztēloties jauna veida kultūras dialogu.

Foto: Veronika Bromová, I table , 2000

"Kim? ļoti priecājas papildināt Latvijas simtgades svinības ar ambiciozām starptautiskām izstādēm, kas atklāj kompleksās vēsturiskās saiknes starp Austrumiem un Rietumiem. Maimonas personālizstāde atceļojusi no Helsinkiem, Rīgā piedāvājot apmeklētājiem performances ar vietējo iedzīvotāju dalību un stāstiem. Turpretim izstāde "Orient", kas ir vairāku ietekmīgu Eiropas mākslas institūciju, "tostarp Kim?", kopprojekta rezultāts pēc norises Rīgā ceļos uz mākslas centru "Bozar" Briselē un "Bunkier Sztuki" Krakovā un papildinās simtgades programmu ārvalstīs," saka "Kim?" programmas direktors Valentīns Klimašausks.

Abas izstādes notiek Latvijas simtgades programmas ietvaros. Kopumā simtgades programmas ietvaros "Kim?" Laikmetīgās mākslas centrs 2018. gadā īsteno četrus apjomīgus izstāžu projektus, kas sākās Helsinkos, turpināsies Parīzē un apceļos visas Baltijas valstu galvaspilsētas.

Izstādes būs skatāmas līdz 20. maijam.