Foto: Publicitātes foto
Sestdien, 3. martā, koncertzālē "Lielais dzintars" tiks atklāts 26. Liepājas Starptautiskais zvaigžņu festivāls, kura pirmajā koncertā kopā ar organizatoriem Liepājas Simfonisko orķestri (LSO) vācu diriģenta Luca Kēlera vadībā uzstāsies latviešu pianists Reinis Zariņš un jaunais čellists no Krievijas Rustems Hamiduļļins, savukārt 4. martā Dzintara Jurgelaiša vārdā nosauktajā kamerzālē notiks koncerts "Dārziņskolas pianisms", portālu "Delfi" informē LSO pārstāvji.

26. festivālā atklāšana un noslēgums muzikāli saslēgsies vienotā lokā, jo pirmoreiz festivāla pastāvēšanas vēsturē atklāšanas koncertā un noslēgumā skanēs viens un tas pats skaņdarbs – Jozefa Haidna Pirmais koncerts čellam un orķestrim do mažorā. Ja atklāšanā Vīnes klasiķa meistardarbu interpretēs čellists no Krievijas Rustems Hamiduļļins, tad noslēgumā Haidna čellam rakstītās solo partijas izskanēs pārlikumā trompetei un orķestrim par trompetes Paganini dēvētā Krievijas mūziķa Sergeja Nakarjakova izpildījumā.

Jozefa Haidna Pirmais koncerts čellam un orķestrim do mažorā līdz pat 1961. gadam tika uzskatīts par pazudušu, bet tad muzikologs Oldrihs Pulkerts partitūras eksemplāru atrada Prāgas Nacionālajā muzejā. Lai arī sākotnēji daži šaubījās par atraduma autentiskumu, mūsdienās eksperti ir vienojušies, ka skaņdarba autors ir Haidns.

Foto: Jānis Vecbrālis

Baškīrijas galvaspilsētā Ufā dzimušo čellistu LSO valdes loceklis Uldis Lipskis noskatīja pērn maijā Klaipēdā, kur Hamiduļļins uzstājās Starptautiskajā čellu festivālā, izpelnoties augstāko žūrijas vērtējumu un LSO simpātiju balvu. Pēc konkursa Lipskis sacīja: "Rustems Hamiduļļins konkursa gaitā faktiski neatstāja alternatīvas. Viņa mirdzošā tehnika, niansētais frāzējums un skatuviskā harisma ir vērtības, kuras, mūsu orķestra dzintarainā skanējuma bagātinātas, sajūsminās klausītājus Liepājā un citur Latvijā.".

Reinis Zariņš ir 11 starptautisku konkursu laureāts un dalībnieks vairākos starptautiskos festivālos, kamermūziķa un solista ampluā uzstājies abos Atlantijas okeāna krastos un Dienvidāfrikā, sadarbojoties ar Eiropas, Krievijas un ASV simfoniskajiem orķestriem tādās koncertvietās kā Amsterdamas "Concertgebouw", Kārnegija centra Veila zāle, Ņujorkas "Steinway" zāle, Londonas Vigmora zāle, Sanktpēterburgas Glazunova zāle un citviet. Šī gada atklāšanas koncertā pianists interpretēs ungāru komponista Bēlas Bartoka Trešo klavierkoncertu Mimažorā. Ar ungāru komponista, pianista, pedagoga un folkloras pētnieka Bartoka vārdu saistās viena no spožākajām 20. gadsimta pirmās puses mūzikas vēstures lappusēm, bet šo konkrēto skaņdarbu komponists radījis savas dzīves pēdējos mēnešos 1945. gadā. Pēdējām 17 taktīm viņš nepaguva pabeigt orķestra partijas, un to paveica viņa draugs, komponists Tibors Šerlī.

Savukārt koncerta otrajā daļā skanēs čehu komponista Antonīna Dvoržāka Astotā simfonija – silts, optimistisks skaņdarbs, kurš bieži vien nepelnīti palicis populārās 9. simfonijas ēnā, lai arī muzikologi to dažkārt vērtē pat augstāk.

Svētdien, 4. martā Dzintara Jurgelaiša vārdā nosauktajā kamerzālē 26. Liepājas Starptautiskā zvaigžņu festivāla ietvaros notiks koncerts "Dārziņskolas pianisms". 13 jaunie pianisti no Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas rādīs savas prasmes, izpildot Friderika Šopēna, Sergeja Rahmaņinova, Johana Sebastiāna Baha, mūsu pašu Lūcijas Garūtas un Jāzepa Vītola, kā arī citu komponistu darbus. Festivāla koncertā spēlēs Sergeja Osokina, Ligitas Muižarājas, Ivetas Pinkules, Ilzes Treijas, Rūdolfa Vanka, Andreja Bilalova, Leldes Paulas un Sandras Jalaņeckas audzēkņi.

Festivāla laikā vēl būs iespējams tikties ar maestro Raimondu Paulu, Valsts Akadēmisko kori "Latvija", Klaipēdas kamerorķestri, vijolnieku Franku Eriku Štadleru, pianistu Vestardu Šimkus, trompetistu Sergeju Nakarjakovu u.c., kā arī diriģentiem – Māri Sirmo, Atvaru Lakstīgalu, Gintaru Rinkeviču.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!