Foto: F64
Trešdien, 7. februārī pulksten 15.00 notiks Salaspils memoriāla jaunās ekspozīcijas atklāšana. Ekspozīcijas atklāšanā piedalīsies Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs un kultūras ministre Dace Melbārde. Uz to aicināti arī ārvalstu diplomātiskā korpusa pārstāvji, Salaspils memoriālā ansambļa un jaunās ekspozīcijas veidotāji, arī bijušie ieslodzītie, portālu "Delfi" informē Salaspils novada pašvaldības pārstāvji.

Salaspils memoriāla renovāciju 2017. gadā veica AS "Būvuzņēmums Restaurators". Jaunā ekspozīcija veidota ar pietāti pret pašreizējo Memoriāla ansambli. Tās kurators ir Daugavas muzeja direktors Zigmārs Gailis. Ekspozīcijas galvenie autori – Latvijas Okupācijas muzeja vēsturnieks Uldis Neiburgs, mākslinieks Ģirts Boronovskis un arhitekte Līga Gaile.

Tā sastāv no virknes muzeoloģisku objektu memoriāla iekštelpās un brīvā dabā. Atsevišķa telpa ir veltīta paša Salaspils memoriāla vēsturei, ekspozīcija ietver arī multimediju, kur iespējams iepazīties ar bijušo Salaspils nometnes ieslodzīto videoliecībām. Informācija apmeklētājiem ir sniegta latviešu, angļu un krievu valodā.

Salaspils nometne bija nacionālsociālistiskās Vācijas okupētajā Latvijā izveidota represīva soda nometne. To veidoja kā "paplašinātu policijas cietumu" politieslodzītajiem, kam 1942. gada vasarā pievienoja "darba audzināšanas nometni" darba noteikumu pārkāpējiem. 1943. gada sākumā šeit atvēra speciālu nodaļu SS un policijas tiesas notiesātajiem baltiešu policijas bataljonu un leģionu karavīriem. Vēlāk Salaspils kļuva par tranzītnometni no Baltkrievijas, Krievijas un Latgales atvestajiem civiliedzīvotājiem, t.sk. vairākiem tūkstošiem bērnu. Pēc aptuvenām aplēsēm Salaspils nometnē bija ieslodzīti ap 23 000 cilvēku, bet nometnē bojā gājušo skaits sasniedza vismaz 2000, bet kopā ar tās būvniecības laikā 1941./1942. gada ziemā mirušajiem Vācijas, Austrijas un Čehoslovākijas ebrejiem – vairāk nekā 3000 cilvēku.

Salaspils nometne ir nozīmīga Latvijas Otrā pasaules kara vēstures lappuse, kas vēl mūsdienās nereti tiek sasaistīta ar padomju propagandas klišejām un izmantota dažādās politiskās spekulācijās Latvijā un ārzemēs. Salaspils memoriāla jaunajai ekspozīcijai ir svarīga nozīme gan vienotākas Latvijas vēstures atmiņas ainas veidošanā, gan mūsu daudzšķautņainās vēstures pieredzes integrācijā kopīgā Eiropas Otrā pasaules kara atmiņas stāstā.

Salaspils memoriālais ansamblis ir Latvijā pazīstamākā piemiņas vieta totalitāro varu radītajām cilvēces ciešanām. Šī starptautiska mēroga un nozīmes modernās arhitektūras objekta (atklāts 1967. gadā) autori ir arhitekti Gunārs Asaris, Olģerts Ostenbergs, Ivars Strautmanis, Oļegs Zakamennijs un tēlnieki Ļevs Bukovskis, Oļegs Skarainis, Jānis Zariņš. Mūsdienās Salaspils memoriālais ansamblis ir viens no lielākajiem šāda veida pieminekļu kompleksiem Eiropā. Tas iekļauts Latvijas kultūras kanonā, kas ir izcilāko un ievērojamāko mākslas darbu un kultūras vērtību kopums un atspoguļo nācijas visu laiku nozīmīgākos sasniegumus kultūrā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!