Foto: Pampers

Pampers padoms.

Neatkarīgi no bērna vecuma, saziņai ir daudz lielāka nozīme, nekā tev šķiet! Lasi un uzzini, ko tavs mazais saka, lai cik vecs tas būtu.

Tava bērniņa runāšana un vāvuļošana ne tikai izklausās burvīgi, bet arī kaut ko nozīmē. Pat ja tavs mazais vēl ir tikai zīdainis, viņa izdotās skaņas var tev daudz pastāstīt par to, kas notiek viņa dzīvē.

Vēlies zināt, ko nozīmē "gu-gu" un "ga-ga"? Šis dažāda vecuma mazuļu runas ceļvedis palīdzēs tev to noskaidrot!

Runa 1 mēneša vecumā

Uzreiz pēc dzimšanas vairums mazuļu komunicē tad, kad uz kaut ko reaģē. Pēc deviņiem mēnešiem, kas pavadīti mierīgā vidē, mazo droši vien biedē visas jaunās skaņas un sajūtas.

Viņa raudāšana, ātrās kustības un nopūtas var liecināt par to, ka viņš piedzīvo kaut ko jaunu. Šīs sīkās komunikācijas pazīmes nozīmē, ka tavs mazais attīstās un aug. Tās var arī palīdzēt tev labāk izprast, kad viņš ir izsalcis vai noguris.

Runa 4 mēnešu vecumā

Aptuveni 4 mēnešu vecumā mazulis var sākt imitēt skaņas, kuras ir dzirdējis kopš dzimšanas. Parasti tā ir vāvuļošana un kalpo kā vēl viena pazīme tam, ka tavs mazais attīstās stabili.

Ieklausies, kā mazulim vāvuļojot, viņa balss tonis krītas un kāpj. Tā ir droša pazīme tam, ka viņš atdarina tavas balss modulāciju. Tu vari to veicināt, pēc iespējas biežāk ar viņu runājot lēni un uzmanīgi.

Runa 6 līdz 8 mēnešu vecumā

6-8 mēneši mazuļa runā ir rosīgs laiks. Šajā vecumā mazais var sākt rāpot un tu varbūt būsi pamanījusi, ka viņš norāda uz savām mantām, vienlaicīgi vāvuļojot . Tas ir pirmais agrīnas komunikācijas piemērs.

Šī pamat komunikācija var būt labs pamats, lai iepazītos ar zīmju valodu! Pasmel iedvesmu kādā padomu grāmatā vai video un sāc ar zīmēm apzīmēt dažus vārdus, ko parasti lieto, runājot ar mazuli, piemēram "dzert", "ēst", "gulēt", un "autiņbiksītes".

Ja sāksi apmēram 6 vai 7 mēnešu vecumā, tad 8 vai 9 mēnešu vecumā mazais var sākt atdarināt šīs zīmes. Visbeidzot, šajā posmā daži mazuļi izrunā savus pirmos vārdiņus, visbiežāk "mama" vai "tete".

Runa 12 līdz 18 mēnešu vecumā

Nākamo mēnešu laikā tavs mazais droši vien būs uztvēris vēl dažus citus vārdus. Viņš var sākt atdarināt sarunas, vāvuļojot ar pauzēm un "atbildot" tev pēc tam, kad uzdosi jautājumu.

Lai gan bērniņa vārdu krājums šajā vecumā joprojām ir ierobežots, tev jāzina, ka viņš jau diezgan daudz saprot no tā, ko tu saki. Tāpēc turpini ar viņu pļāpāt un palīdzi uzlabot valodas attīstību!

Runa 18 līdz 24 mēnešu vecumā

Tagad, kad mazais ir apguvis krietnu daudzumu vārdu, viņš mēģinās tos apvienot un veidot pirmās teikumu formas (piemēram, "Padarīts!") Kad mazais būs apguvis spēju pateikt, ko vēlas (Mammu, pieniņš!) vai, kas viņam patīk (Šūpoties!), tu manīsi, ka sazināties kļūst vieglāk. Tas būs pamatīgs pavērsiena punkts jums abiem.

Atceries, ka mazuļu valoda attīstās ar dažādu ātrumu un dažādos veidos. Tavs mazulītis ir unikāls un viņam vajadzēs vairāk vai mazāk laika nekā pārējiem, lai sāktu veidot skaņas un rādīt žestus. Pavisam drīz tavs mazais sasniegs pļāpīgo pirmsskolas vecumu un miers un klusums būs tālu pagātnē!

Avots: Pampers.com

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!