Kopš dabasgāzes tirgus atvēršanas 3. aprīlī no līdzšinējā monopoluzņēmuma "Latvijas gāze" pie kāda no 25 citiem tirgotājiem aizgājuši gandrīz 300 klientu, trešdien vēstī LNT ziņu raidījums.

"Sākotnējā aktivitāte ir ievērojami lielāka, nekā tas bija elektrībā, kad tirgus pirmo reizi atvērts 2007. gadā. Klientu apjoms lielāks, ir daudz aktīvāka, lielāka interese no tirgotājiem, no kuriem daudziem ir pieredze jau elektrības tirgū," savu vērtējumu raidījumam sniedzis Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) vadītājs Rolands Irklis.

Kopumā gāzes līgumi jāpārslēdz aptuveni 10 000 uzņēmumu, tomēr lielākajai daļai gāzes patēriņš ir nebūtisks. Kopš jūnija no "Latvijas gāzes" pakalpojumus vairs nepērk elektroapgādes uzņēmums "Latvenergo". Tas nolēmis pats tirgot gāzi citiem un arī pats sevi nodrošināt ar gāzi, tādējādi "Latvijas gāzei" atņemot ap 40% tirgus.

"Latvenergo" ražošanas vadītājs Māris Kuņickis LNT atklāj, ka mazumtirdzniecībā patlaban viņa pārstāvētajam uzņēmumam jau ir aptuveni 30 klienti. "Daudziem klientiem ir spēkā vēl esošie gāzes piegādes līgumi ar esošo piegādātāju, kuri ietver sevī saistības, proti, gāze, kas obligāti jāizņem, lai izvairītos no sodiem," klāstīja "Latvenergo" ražošanas vadītājs.

"Latvenergo" savām vajadzībām iepērk gāzi, rīkojot konkursu. Jūnijā lētākā bijusi Krievijas gāze, bet turpmāko piegādātāju esot grūti prognozēt.

Arī Igaunijas enerģētikas uzņēma "Eesti Energia" meitas kompānija Latvijā "Enefit" dabasgāzes tirgus atvēršanu uzskata par veiksmīgu. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers raidījumam stāsta, ka no 1. jūlija plānots piegādāt dabasgāzi 200 uzņēmumiem Latvijā.

Gāzes tirgus atvēršanai gadu gatavojās uzņēmums "AJ Power", kas jūlijā ar gāzi nodrošinās vismaz 50 uzņēmumus. Savukārt "Latvijas gāze" pagaidām atturas komentēt savu pozīciju tirgū.

3. aprīlī dabasgāzes tirgus Latvijā tika atvērts konkurencei. Juridiskajām personām līdz šā gada 15. jūnijam jāizvēlas dabasgāzes tirgotājs, ar kuru slēgt dabasgāzes tirdzniecības līgumu. Ja jauns dabasgāzes tirdzniecības līgums netiks noslēgts, tad līdz 2017. gada 1. jūlijam dabasgāzi tirgos esošais tirgotājs atbilstoši pašlaik spēkā esošajiem dabasgāzes tirdzniecības diferencētajiem gala tarifiem, savukārt pēc 1. jūlija – pēdējās garantētās piegādes ietvaros par regulatora apstiprinātu cenu plus 20%.

Savukārt mājsaimniecībām nav obligāti jāizvēlas jauns dabasgāzes tirgotājs vai jāpērk dabasgāze par tirgus cenu. Ja mājsaimniecības turpinās dabasgāzi iegādāties no jau esošā tirgotāja, tad tās kā saistītie lietotāji saņems dabasgāzi par Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas noteiktu cenu. Šāds pienākums piegādāt dabasgāzi saistītajiem lietotājiem par regulētu cenu ir noteikts AS ''Latvijas Gāze'' kā publiskajam tirgotājam līdz 2019. gadam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!