Foto: LETA

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) un Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) aicina turpināt nodokļu reformu, kas paredz darbaspēka un kapitāla nodokļu izlīdzināšanu, portālu "Delfi" informēja LTRK sabiedrisko attiecību konsultante Rūta Grikmane.

Uzņēmēji uzsver, ka viena no galvenajām problēmām valstī ir iedzīvotāju aizbraukšana, kas rada darbaspēka trūkumu un iekšējā patēriņa kritumu.

Ņemot vērā, ka pēdējo gadu laikā ekonomikas pieaugums nav bijis pietiekami straujš, lai varētu izlīdzināties labklājības līmenis ar Baltijas reģiona valstīm, uzņēmēju organizācijas uzskata, ka patlaban ir pēdējais brīdis, lai veiktu tādas izmaiņas, kas sekmētu cilvēku palikšanu Latvijā un biznesa konkurētspējas ievērojamu paaugstināšanu.

Turklāt pašlaik Latvija ir Eiropas Savienības (ES) fondu apguves vidusposmā, kas ļaus līdz 2020. gadam papildus stimulēt tautsaimniecību.

Galvenie vidēja termiņa nodokļu stratēģijas mērķi ir samazināt darbaspēka nodokļus, kas pašlaik ir augstākie reģionā, kā arī stimulēt uzņēmējus ieguldīt attīstībā, tāpēc tiek ieviesta 0% reinvestētās peļņas nodokļa likme.

"Ja uzņēmēji kļūs konkurētspējīgāki, būs vairāk apgrozāmo līdzekļu, bankas labprātāk kreditēs attīstību, tad arī jebkurš sabiedrības loceklis iegūs, jo būs labākas algas, vairāk darbavietu un lielāka stabilitāte," vērtē LTRK prezidents Aigars Rostovskis, piebilstot, ka jādomā par vidējās algas pieaugumu, kas sasniegtu 1050 eiro pēc nodokļu nomaksas, sasniedzot 70% vidējā ES līmeni.

LDDK prezidents Vitālijs Gavrilovs min, ka Latvijas tautsaimniecības attīstības rādītāji pierāda stabilu izaugsmi pēdējos gados, un kopējie nodokļu ieņēmumi valstī palielināsies, ja būs vairāk nodokļu maksātāju, kam pieaugs pelnītspēja un biznesa apjoms. "Jaunās nodokļu reformas rezultātā ir jānodrošina ekonomikas izaugsmi un jāpalielina uzņēmēju spēja investēt, savukārt cilvēkus jāstimulē strādāt, tas ir pamats tam, lai pieaugtu godīgu nodokļu maksātāju motivācija," viņš uzsver.

Uzņēmēju organizācijas arī min, ka ārvalstu un vietējie eksperti, kuri kritizē vidēja termiņa nodokļu stratēģiju, nesaprot, kas veicinātu Latvijas biznesa vidi. "Latvija nav vientuļa sala, bet gan ES sastāvdaļa un jau sen atrodas globālā tirgū, kur jākonkurē gan ar lielvalstīm, gan arī kaimiņiem, tādēļ mums nopietni jādomā par ievērojamu konkurētspējas palielināšanu, sākot ar darbaspēka nodokļiem un turpinot ar biznesa vides sakārtošanu," klāsta Rostovskis.

LDDK aicina valdību turpināt motivācijas instrumentu izstrādi strādājošajiem, lai veicinātu nodokļu nomaksu, kā arī vienoties par veselības aprūpes finansējuma palielināšanu.

Lai arī publiskajā telpā tiek daudz diskutēts par to, kādus blakusefektus nodokļu reforma radīs valsts budžetam, uzņēmēju organizācijas ir pārliecinātas, ka ekonomikas izaugsme un valsts kases ieņēmumi ir pietiekami labi.

Gan LTRK, gan LDDK aicina nekavēties ar vidēja termiņa nodokļu stratēģijas izstrādi un nepieciešamo likumu apstiprināšanu Saeimā līdz septembrim, pamatojoties uz Ministru kabinetā apstiprinātajām pamatnostādnēm.

Jau vēstīts, ka koalīcija plāno pārrunāt dažādus jaunus priekšlikumus kompensējošajiem mehānismiem, ieviešot nodokļu reformu, - iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) lielāku progresivitāti un iespēju par pusgadu atlikt IIN likmes samazināšanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!