Foto: Publicitātes foto
Vēlies uzzināt, kas ir krastošana? Šo sestdien, 23. septembrī, pulksten 10 un 14 notiks divas bezmaksas ekspedīcijas kopā ar dabas draugu un pazinēju Māri Olti, atklājot Ogres upes krastu pievilcīgumu un Brāžu laukakmeņu krāču mežonīgumu, kurām nav līdzīgu Latvijā. Tas būs trīs stundas ilgs un septiņus kilometrus garš pārgājiens dabā netālu no Ērgļiem, kura laikā varēs ne tikai apskatīt krāces, bet uzzināt daudz noderīga un interesanta no Māra Oltes.

Ekspedīcijas organizē dabīgais minerālūdens "Mangaļi", kas šogad pavasarī uzsāka projektu "Mangaļi dižvietas", meklējot 100 stāstus par dižākajām Latvijas ūdens vietām, kurp doties var ikviens, meklējot jaunus tūrisma maršrutus Latvijā. Krastošana jeb nesteidzīga došanās gar upes krastiem ar mērķi iepazīt un baudīt dabu un ļauties jauniem piedzīvojumiem ir viens no šī projekta labākajajiem atklājumiem.

Brāžu krāces –nav līdzīgu Latvijā!

Ogres upe ir viena no garākajām un straujākajām upēm Latvijā, kas priecē ar krastu ainavām, daudzveidīgiem mežiem, kā arī Brāžu laukakmeņu krācēm, kurām nav līdzīgu Latvijā un kas pavasarī savā ziņā ir paradīze laivotājiem. Šeit upes gultni klāj nevienmērīgi izplatīts laukakmeņu slānis, kas izveidojies Latvijas apledojuma noslēgumā un pēcledus laikmetā. Gaisa līnijā krāču garums ir divi kilometri, bet, mērot pa upes gultni, – gandrīz četri kilometri. Tās ir iekļautas aizsargājamo dabas pieminekļu statusā. Brāžu krāču beigu daļā ir agrāko Emmas dzirnavu, tagad Vecogres HES aizsprosts, kas ir ap 4 metrus augsts.

Ekspedīcija norādītajos laikos sāksies Ērgļu novada Bumbiermuižā, kas pati par sevi ir interesanta vieta – bīvdienu māja, kurā elektrības vietā tiek izmantotas sveces un kamīna gaisma. Tad kopā ar Māri Olti visi dosies cauri mežam uz 10 minūšu attālumā esošo Ogres upi, kur, ejot gar krastu, varēs vērot neskartas ainavas, daudzveidīgus mežus un Brāžu krāces.

Ekspedīcijas rīkotāji aicina rūpīgi sekot līdzi izmaiņām un aktuālajai informācijai par ekspedīcijām "Mangaļi" "Facebook" lapā pasākumu sadaļā. Vislabāk, ja iepriekš piesaka dalību ar "Mangaļi" "Facebook" lapā vai www.mangalidizvietas.lv. Tomēr arī pasākuma dienā ikviens būs laipni gaidīts norises vietā! Ieteicams novērtēt laika apstākļus un atbilstoši saģērbties – gumijas zābakos vai ērtos pārgājienu apavos, lietus gadījumā lietus mētelī, u.tml. Līdzi var ņemt arī savas maizītes.

Dodamies no pilsētas laukā "krastot"

Pārgājieni ar Māri Olti ir pēdējās no "Mangaļi dižvietas" ekspedīcijām šogad. Tie ļaus iepazīt dabu ar krastošanu jeb pārgājieniem gar upes krastu vai pa upi, kas ir salīdzinoši jauns tūrisma veids Latvijā, bet ko labi iepazinuši daudzviet pasaulē jau no pagājušā gada septiņdesmitajiem gadiem.

Šī būs vienreizēja iespēja uzzināt daudz noderīga par pašu "krastošanu", kā arī visu, kas ar to saistās – šeit mītošajiem augiem, dzīvniekiem, gūstot nenovērtējamu pieredzi, dodoties pārgājienos pie dabas un ūdeņiem.

Jau vairāk nekā 80 ūdens dižvietu stāstu Latvijas apceļošanai

Šīs krastošanas un vēl daudzas citas ūdens dižvietas ir atrodamas unikālā "Mangaļi ūdens dižvietas" kartē www.mangalidizvietas.lv, kurā pēc dabīgā minerālūdens "Mangaļi" iniciatīvas iedzīvotāji un pašvaldības iesistījušās diženāko Latvijas ūdens vietu apkopošanā, kas vienlaikus būs veltījums Latvijas valsts simtgadei. Šīs ir vietas ar stāstiem par labākajām Latvijas ūdens dižvietām, kas saistītas ar Latvijas upēm, ezeriem, strautiem un avotiem. Tās ir vietas, kas vislabāk raksturo Latviju, apvītas ar leģendām un stāstiem un iedvesmo iedzīvotājus vairāk novērtēt mūsu ūdeni.

Karte vienlaikus ir labs palīgs Latvijas apceļošanai un iepazīšanai. Šobrīd tajā ir apkopoti vairāk nekā 80 galamērķi ūdens dižvietu iepazīšanai. Ar šo karti var saplānot brīvdienas ģimenei, atbilstoši vēlmēm un noskaņojumam.

"Mangaļi" uz šo projektu iedvesmoja Tallinas Tehnoloģiju universitātes pētnieku veiktais atklājums, ka dabīgā minerālūdens "Mangaļi" 213 metru dziļumā iegūtais ūdens ir filtrējies caur zemes iežiem 36 000 gadus, kas ir raksturīgi tikai mūsu reģionam. Jāmin, ka no šī urbuma iegūtais minerālūdens "Mangaļi" ir viens no visiecienītākajiem dabīgajiem minerālūdeņiem Latvijā. Pateicoties tā ilgajai filtrācijai caur iežiem, ir vienlaikus arī vērtīgiem minerālsāļiem – magniju, kalciju un citiem – bagāts un saglabā augstu tīrības pakāpi, kopumā liecinot par ūdens augsto vērtību un iedvesmojot novērtēt un lepoties arī ar citiem mūsu dabas un ūdens resursiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!